20 maj 2019

Jaka jest „kondycja” lejka sprzedaży? Łatwo to odkryjesz w OptimaSales!

Kondycja lejka sprzedaży w OptimaSales CRM

Zdrowy lejek, to łatwiejsza prognoza sprzedaży. „Kondycja” lejka sprzedaży w OptimaSales to badanie tego co w nim jest naprawdę, a nie to, co chcielibyśmy widzieć.

W działach sprzedaży w programach crm pilnuje się tak zwane „pokrycie” w lejku, to jedna z tych rzeczy, na których szefowie sprzedaży mocno się koncentrują i pilnują. Natomiast statystyki mówią, że zaledwie 51,5% handlowców osiąga swoje plany, pomimo, że ich lejki mają 3 lub 4 krotne pokrycie. Co więcej przyjmuje się, że „zdrowy lejek” to taki, który ma 3-4 krotną wartość lub liczbę prowadzonych szans w stosunku do ustawionych planów. Ale jak to jest? pokrycie w 300% lub 400%, a jedynie połowa handlowców osiąga plany? O co tutaj chodzi? Czemu ta miara nie działa? Jako konsultanci biznesowi procesów sprzedaży odkryliśmy, że to jednak jakość szans sprzedaży crm ma krytyczne znaczenie.

W związku z tym aby nie opierać się tylko na tzw. „pokryciu” w lejku. W OptimaSales wbudowaliśmy sprytny i praktyczny mechanizm (więcej o tym w naszej bazie wiedzy) na zasadzie trójkolorowego sygnału (zielony, żółty, czerwony). Dzięki niemu na bieżąco, a także z wyprzedzeniem śledzić możemy kondycję, czyli jakość naszych szansa sprzedaży w crm.

Oto co mówią, w skrócie, poszczególne kolory sygnału:

  • Zielony sygnał – Panujesz nad sytuacją. Sprawa jest prowadzona…
  • Żółty sygnał – Powoli tracisz grunt pod nogami. Sprawa jest już poza…
  • Czerwony sygnał – Nikłe szanse, że jeszcze można…

Niektórzy z naszych użytkowników, po tzw. „wyczyszczeniu lejka” ze wszystkich spraw handlowych, które nie spełniały kryteriów „zdrowej szansy” odkryło, że nagle zmniejszyło się pokrycie ich lejka i to do około 0,7, czyli 70%.

Obraz, który się z tego wyłonił okazał się smutny, bo z 300% spadło na poziom 70%. W związku z tym, wierzymy, że dzięki temu mechanizmowi lejek w OptimaSales CRM odzwierciedlać to, co jest w nim naprawdę. A nie to, co chcemy w nim widzieć. Gdyż bez tego nie da się zdiagnozować i rozwiązać problemów, które mają wpływ na wyniki sprzedaży.

Kondycja lejka sprzedaży, jego stan, ma wpływ na całą firmę, a czy zauważyłeś to również u siebie w firmie? A może już się z tym problemem codziennie mierzysz i chciałbyś to usprawnić?


kondycja lejka sprzedaży w OptimaSales

OptimaSales to rozwiązanie, które zostało przetestowane przez polskich i nie tylko użytkowników. Jeżeli masz ochotę to zapisz się na demo i sam sprawdź kondycję lejka sprzedaży.

Zerknij tutaj… na pełną listę dostępnych funkcji w OptimaSales CRM