Metoda lejka jest narzędziem, które nie tylko ułatwia planowanie i zwiększy jego precyzję, ale również pozwala na bieżąco kontrolować poziom sprzedaży. Obserwując jak sprawy sprzedażowe przepływają przez kolejne etapy możemy szybko wykryć i eliminować miejsca krytyczne. Te miejsca przyczyniają się do tego, że tam właśnie tracimy najwięcej spraw sprzedażowych lub że lejek jest po prostu „iluzją” sprzedażową.
Wczesne wykrywanie potencjalnych problemów sprzedaży.
Jedną z największych zalet zastosowania metody lejka jest bardzo szybkie diagnozowanie pojawiających się problemów. Przy innych metodach można zauważyć, że gdzieś w procesie sprzedaży pojawiają się problemy, natomiast określenie dokładnego miejsca ich powstawania oraz ich przyczyn sprawia wiele trudności.
Lejek sprzedaży powinien wykazywać jedną główną cechę, jeżeli jest to tylko możliwe, powinien być w równowadze. Jest to dynamiczne narzędzi, a więc trudno oczekiwać w nim doskonałej równowagi pomiędzy poszczególnymi etapami sprzedaży. Po prostu warto się jednak o nią postarać. Gdy uzyskamy tą stabilną równowaga albo do niej będziemy ciągle dążyli, to łatwiej i z większą pewnością zarządzimy procesem sprzedaży niż wówczas gdy tego nie robimy.
Idealnie jest gdy równomiernie alokujemy czas na poszczególne etapy lejka zachowując przy tym odpowiednią systematyczność. Dzięki temu uzyskujemy naturalny „przepływ” pracy od pierwszego kontaktu, aż po zamówienie. Natomiast jeżeli tego nie staramy się robić, to możemy spotkać się z „chorobami” lejka, które zostały przedstawione poniżej.