Czym jest interaktywny raport sprzedaży „lej sprzedaży” i jak mi może pomóc w zarządzaniu sprzedażą?

Handlowcy kontaktują się z wieloma potencjalnymi klientami, nawiązując z nimi rozmowy, prezentując produkty, składają oferty. Jednak tylko z pewną częścią klientów podpisują kontrakty i finalizują transakcję. Obrazowo można to przedstawić właśnie na przykładzie lejka. Jego górna część jest szeroka, gdyż obejmuje wszystkich klientów, do których dotarli handlowcy. Wraz ze wzrostem zaawansowania rozmów handlowych, liczba klientów się zmniejsza, a więc lejek staje się coraz węższy. Jego szerokość w dolnej części obrazuje liczbę klientów, którzy dokonali zakupu oraz wielkość wartości wygranych spraw handlowych. Pomiędzy etapami widzimy również to co nam odpada, co jest ważnym sygnałem do rozważenia czemu się tak dzieje.

Prognozowanie i monitorowanie sprzedaży z zastosowaniem metody lejka jest szczególnie użyteczne w przypadku sprzedaży towarów lub usług inwestycyjnych o dłuższym cyklu sprzedaży (gdy rozmowy z klientem trwają przez dłuższy czas) i większej wartości pojedynczych transakcji.

Aby zastosować zastosować metodę „lejka sprzedaży” powinnyśmy określić:

Uwaga: Dostęp do treści tylko dla zalogowanych użytkowników w programie OptimaSales. Zaloguj się i odśwież tę stronę. Więcej o tym tutaj...